КОРИСНІ ПІДКАЗКИ

     

Правила безпечного відпочинку в лісі

Відпочинок із родиною в лісі на свіжому повітрі – що може бути кращим. Особливо його люблять діти. Однак такий вид відпочинку може нашкодити не тільки природі, а й людині. Небезпечні комахи, пожежі, поранення – це далеко не повний перелік тих небезпек, які можуть зашкодити вашому здоров’ю та життю під час перебування в лісі. Тому слід дотримуватися певних правил.
Збираємося в подорож
Місце для відпочинку треба обирати заздалегідь. Найкраще для цього підійде відкрита сонячна ділянка лісу без кущів та високої трави. Ваш одяг повинен щільно прилягати до тіла, щоб залишалося якомога менше відкритих ділянок. На голову краще одягнути кепку або панаму. Обов’язково візьміть із собою захисні засоби від укусів комах: комарів, мошок, кліщів. Періодично уважно перевіряйте одяг та відкриті ділянки тіла на наявність кліщів. Не забудьте про засоби першої медичної допомоги. Обов’язково візьміть із собою аптечку, у якій повинні бути засоби для зупинки кровотечі, антисептичні та знеболювальні засоби, ліки від хвороб серця та серцевих нападів.
 Правила пожежної безпеки
За можливості для приготування їжі використовуйте мангал, оскільки розводити багаття в лісі дуже небезпечно.
Якщо ви вирішили розпалити багаття, пам’ятайте: не можна для цього ламати кущі та гілки дерев, потрібно використовувати сухостій або придбати дрова в магазині.
Багаття слід розпалювати в неглибокій ямці, спеціально виритій для цього. Багаття не повинно бути занадто великим: полум’я може пошкодити розташовані поблизу дерева та кущі та призвести до виникнення пожежі
Після відпочинку необхідно ретельно загасити багаття, поливши його водою та засипавши ямку землею, яку слід щільно притоптати ногами.
Бджоли та оси: як захиститися та що робити після укусу
Бджоли нападають на людину винятково з метою самозахисту. Після укусу, на відміну від оси, бджола помирає. Потерпілому від укусу бджоли необхідно витягти з рани жало, щоб менше отрути потрапило в кров.
Для здорової людини укус оси безпечний, але є категорія людей, яким слід уникати нападу комахи. Це, у першу чергу, алергіки й астматики. Якщо ж оса вжалила в область грудної клітки, живота, а також у голову, наслідки можуть бути важкими. Дуже небезпечними також є укуси в область ротової порожнини. Це може відбутися, якщо ви відкусили, наприклад, яблуко або шматочок кавуна, на якому сиділа оса. Такий укус часто призводить до набряку дихальних шляхів і смерті від задухи. Найбільш небезпечними є укуси шершнів і джмелів – представників найбільшого роду ос. Вони боляче жалять, а їх отрута – сильний алерген. До того ж під час укусу самка комахи може відкласти під шкіру людини личинку, яка викликає запалення.
Щоб уникнути зустрічі з небезпечними комахами, дотримуйтеся таких нескладних правил:
- якщо поблизу вас з’явилися бджоли або оси – уникайте різких рухів. Предмет, який повільно рухається, непомітний для комах і не провокує їх;
- не ходіть босоніж або у відкритому взутті по траві, будьте пильні біля кущів, які квітують. Перед тим як понюхати букет, переконайтеся, що на квітах немає комах;
- намагайтеся влітку не користуватися парфумами: різкий запах поту й косметики з квітковим ароматом приваблюють ос та бджіл.
Якщо оса чи бджола вас укусила
1. Намагайтеся видавити отруту з ранки.
2. Охолодить ужалене місце, прикладіть примочку з розчином солі або соди (десертна ложка на півсклянки води).
3. Навколо ранки можна нанести гормональну мазь або антигістамінний гель. Прийміть антигістамінний засіб, а також глюконат кальцію (по одній таблетці чотири рази на добу).
4. Відразу після ужалення можна натерти ранку часником, цибулею або петрушкою – це допоможе позбавитися набряку.
5. Якщо в постраждалого розвивається набряк обличчя, бронхоспазм, прискорюється серцебиття, з’являються судоми, біль у попереку, суглобах, області серця, слід негайно викликати “Швидку допомогу”.
Увага, кліщі!
Кліщі є переносниками збудників вірусних, бактеріальних захворювань людей і тварин. В умовах України серед людей вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз, кліщовий енцефаліт, туляремію, хворобу Дайма та інші хвороби. Живляться кліщі кров’ю людей і тварин.
Голодні кліщі найактивніші від другої половини квітня до середини липня. Перед подорожжю до лісу необхідно розповісти дітям про кліщів і показати, як вони виглядають.
Якщо ви помітили на своєму тілі кліща, не відривайте його одразу. Таким чином ви можете відділити його черевце, а кінцівки паразита залишаться глибоко в шкірі, що може потім викликати нагноєння ранки.
Щоб витягнути кліща, візьміть каблучку (перстень) із високими стінками (наприклад, обручку). Притисніть її щільно до шкіри так, щоб кліщ знаходився в центрі, та наповніть олією. У результаті такої обробки кліщ не зможе дихати, оскільки органи дихання в нього знаходяться у черевці. Потім витягніть комаху за допомогою пінцета (поступово розхитуючи).
Щоб не стати жертвою атаки кліщів, пам’ятайте:
- для стоянок у лісі вибирайте сухі, добре освітлені галявини, подалі від кущів, дерев; На ділянці лісу, де буде розташований туристичний табір, розчистіть місцевість від трави, кущів;
- збираючись до лісу, обирайте одяг, що прикриває руки, ноги та щільно прилягає до тіла (сорочку з глухим комірцем і довгими рукавами, які закінчуються манжетами, заправлену в штани, а штани – у шкарпетки, взуття);
- вбирайтеся у світлий однотонний одяг – на ньому буде легше помітити кліща;
- через 2-3 години перебування в лісі й після виходу з нього обов’язково огляньте одяг і тіло, особливо ті місця, де кліщі найчастіше присмоктуються: голову, тіло, груди, згини рук, ніг. У одязі перевірте всі шви, складки. Слід перевірити також тварин, яких ви брали з собою на прогулянку, та букет квітів чи трав, принесений із лісу.
БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я І ЖИТТЯ!

Правила безпеки для дітей
                                         УВАГА! 
Ніколи НЕ бери частування або подарунки у чужих людей.
Ніколи НЕ сідай в чужу машину.
Ніколи НЕ розповідай чужим про свою сім'ю і про себе.
Ніколи НЕ мовчи, якщо відбувається щось підозріле, а кричи і біжи в людне місце.
НЕ грайся на балконі!
Не кажи, що один вдома (незнайомим людям по телефону та через двері)!
Не відкривай незнайомим!
НЕ грайся на дорозі, не перебігай дорогу!
НЕ грайся з розетками і електрикою, не чіпай прилади мокрими руками!
Не чіпай мокрими руками електроприлади й шнури електроприладів!
Користуйся електроприладами під наглядом дорослих!
НЕ грайся із сірниками!
НЕ пробуй ліки!
НЕ грайся з ножем!
Закривай воду!
Мий руки перед їжею!  













 

 


 

 



Інструкція з безпеки життєдіяльності на час карантинних періодів



    1.  
  1. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час карантину

    1. Під час карантину, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, потрібно чітко виконувати правила дорожнього руху: рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку, обережно по слизькій дорозі, особливо під час ожеледиці. Взуття має бути зручним, підбори – низькими; за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів; переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, а за їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч; у місцях із регульованим рухом керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора; виходячи на проїжджу частину з-за транспортних засобів упевнивнитись, що не наближаються інші транспорті засоби, бути особливо уважним і обережним при прослуховуванні плеєра через навушники та при використанні одягу з капюшоном; чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху; у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору, чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її; категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом або встановленими місцями; для запобігання ДТП за участю дітей категорично заборонено кататися на санчатах, ковзанах, лижах (інших зимових приладах для розваг) на проїжджій дорозі, категорично заборонене катання з гирок із виїздом на проїжджу частину дороги; для запобігання травмування можна кататися на ковзанах тільки у відведених для цього спеціальних місцях й на міцному льоду без розщелин; користуючись транспортним засобом, необхідно сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.
       
    2. Учні мають виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутих приміщеннях: не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, у жодному разі не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей; не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу. Краще відповісти, що не знаєте, і швидко йти геть; слід триматися подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травм; не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; слід одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважним, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупинитися й відійти у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас; не вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень.
       
    3. Надзвичайно важливо під час карантину виконувати правила з запобігання захворювань на грип, інфекційні та кишкові захворювання тощо: при нездужанні не виходити з дому, щоб не заразити інших людей, викликати лікаря; хворому виділити окреме ліжко, посуд, білизну; приміщення постійно провітрювати; у разі контакту із хворим одягати марлеву маску; хворому слід дотримуватися постільного режиму; перед їжею мити руки з милом; не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити перед вживанням; не вживати самостійно медичних медикаментів чи препаратів, не рекомендованих лікарем; якщо ви погано почуваєтеся, а поряд нікого немає, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.
       
  2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів при виникненні надзвичайної або аварійної ситуації.
    1.  
    2. Зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування
       
    3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю, слід зателефонувати до служб екстреної допомоги за телефонами: 101 – пожежна охорона; 102 – міліція; 103 – швидка медична допомога; 104 – газова служба, коротко описати ситуацію, назвати адресу, де відбулася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.
       
    4. Пам’ятайте, що у багатьох людей є мобільні телефони, які можна використати для екстрених викликів.
       
    5. За можливості варто залишити небезпечну територію.

  

До уваги батьків! Безпека дитини влітку!

Що таке літо для дитини? Красномовно про це розкажуть лікарі "швидкої допомоги". Для них літо - справжній сезон дитячих травм. Статистика показує, що на літній час дійсно доводиться пік різних інцидентів, пов'язаних з тепловими ударами, утоплення, отруєння та інші бідами у дітей. Давайте розглянемо найбільш небезпечні ситуації, які підстерігають дитину влітку. Навіть ризик небезпеки навряд чи змінить настрій людей шукати різноманітності і веселощів у теплі літні дні, особливо якщо мова йде про дітей. Тому пильність повинні проявити ми - дорослі.
1. Водойми
Звичайно ж, небезпечні водойми не самі по собі, а з перебуванням в них дітей. Багато хто вважає, що на водоймі або в басейні дітям достатньо безпечно, якщо дорослі поблизу. За статистикою ж багато нещастя відбуваються саме тоді, коли багато дорослих навколо. Проблема, як правило, в зниженні пильності, мовляв, все ж бачать. Дитина, бачачи навколо дорослих, теж забуває про небезпеку, починає балуватися на воді, запливати далеко від берега. За статистикою половина дітей тоне саме в людних місцях.
2. Перебування на сонці
Те, що тримати дитину на відкритому сонці не можна - це знають всі. Але виявляється, небезпеку несе і похмурий день! Час доби і хмарність ніяк не впливає на кількість шкідливих УФ-випромінювань, якому піддається людина. Рада експертів - завжди прикривати голову. Особливо це стосується дітей, оскільки це єдине, що дозволить скоротити збиток від сонячного випромінювання. Це особливо важливо для дітей у віці до 6 місяців.
Застосовуйте сонцезахисний крем, причому краще вибрати той, який захищає від променів. Сонцезахисний лосьйон слід застосовувати за 30 хвилин перед виходом з дому, а потім кожні дві години або відразу після плавання або потіння.
3. Перегрів
Багато хто вважає, що тепло не є проблемою до липня і серпня, коли встановлюється максимальна температура. Факти ж говорять про зворотне. Теплові удари у дітей більш поширені на початку сезону, тому що тілу потрібен час, щоб пристосуватися до тепла. Перегріви підстерігають влітку і дорослих, але їм легше справлятися з ними.
4. Надувні іграшки для плавання
Вважається, що надувні круги та іграшки покликані захищати дітей у воді. Насправді ці іграшки зроблені для задоволення, а не для захисту. Вони створюють помилкове відчуття безпеки серед дітей та їх батьків. Звідси - травми та інші неприємні ситуації. Особливо небезпечні пристрої, в яких дитина не можемо сам контролювати своє становище. Якщо він перевернеться, то не зможе сам повернутися в нормальне положення і потоне.
5. Безпечність дорослих
Здавалося б, нічого не трапиться з дітьми в басейні, якщо ви на короткий час відлучитися забрати телефон або купити холодний напій. Але пам'ятайте: дитині вистачить декілька секунд, щоб потонути. Протягом двох або трьох хвилин він може знепритомніти. За чотири чи п'ять хвилин під водою людське тіло отримує необоротні пошкодження головного мозку або призведе до смерті. Згідно зі статистичними даними, у більшості країн утоплення є другою за значимістю причиною неумисної смерті дітей у віці від 1 до 14 років. Це в кілька разів перевищує кількість смертей від дорожньо-транспортних пригод, які підстерігають дитини теж досить часто.
6. Зневоднення
Є думка, що діти повинні пити тільки тоді, коли їм хочеться пити. Але в спеку зневоднення у дітей настає дуже швидко. До моменту, коли дитина відчує спрагу, він може бути вже зневоднений. При масі тіла в 45 кг потрібно не менше 150 мл води кожні 15 хвилин.
7. Залишення в автомобілі
Це дивно, але відсоток дитячих смертей в закритих машинах просто величезний! І з кожним роком ці небезпечні ситуації все частіше нагадують про себе. Температура в автомобілі може рости дуже швидко в літній період, що може привести до пошкодження головного мозку, ниркової недостатності та смерті протягом декількох хвилин. Коли температура зовні між 26 і 38 градусами, температура в автомобілі може швидко піднятися вище 75 градусів. При температурі 28 градусів на вулиці, температура всередині автомобіля може піднятися до 42 градусів протягом 15 хвилин, навіть при відкритих вікнах на 5 см кожне. Логічно, що діти в меншій мірі здатні витримувати екстремальне тепло, ніж дорослі. Здавалося б, хороший батько ніколи не забуде свою дитину в автомобілі. Насправді часто трапляється так, що дитина просто засинає на задньому сидінні, а зайво зайняті батьки забувають про них.
Безпека харчування влітку
У зв'язку з сезонним збільшенням кількості спалахів харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій в літній період, лікарі закликають звертати особливу увагу начистоту та якість продуктів перед вживанням , дотримуватись збалансованості раціону та елементарних правил гігієни. За словами головного позаштатного дієтолога МОЗ України Олега Швеця, для того, щоб застерегти себе від кишкових отруєнь та токсикоінфекцій, потрібно дотримуватись таких основних правил безпечного харчування:
- забезпечити чистоту всього, що має відношення до приготування їжі і напоїв,починаючи з рук і завершуючи кухонним обладнанням;
- створити належні умови зберігання продуктів: ретельно відокремлювати готовіпродукти харчування від сирих; убезпечити їжу і напої від впливу комах і гризунів;
- піддавати гарячі страви з м'яса та риби ретельній термообробці;
- споживати лише свіжі, без ознак псування овочі, фрукти та молочні продукти;
- людям, що мають хронічні гастроентерологічні захворювання, варто утримуватися відвживання солі, насичених жирів та цукру;
- не купувати продукти харчування, а тим більше готову їжу, у місцях стихійної торгівлі.
У разі виявлення перших ознак харчового отруєння, інфекційного кишкового захворювання (слабкість, біль у животі, нудота, блювота, діарея, підвищення температури), лікарі рекомендують в першу чергу промити шлунок та кишечник, вжити препарати-ентеросорбенти та негайно звернутися за медичною допомогою.















Немає коментарів:

Дописати коментар